anasayfa
Online İşlemler
Anında Fatura Ödeme
TR TR
EN EN
anasayfa
 
HABERLER
Serbest Piyasada Elektrik Fiyatları Çıldırttı
Kış mevsiminin gelmesiyle beraber konutların doğalgaz ihtiyaçları nedeniyle elektrik santrallerine verilen doğalgaz yüzde 90 kesildi. Kesinti sonrası serbest piyasada elektrik fiyatları tarihi rekor kırdı.Fiyatların tüketiciye ne ölçüde yansıyacağı Nisan 2017 - Haziran 2017 tarife döneminde belli olacak.
    Elektriğin birim fiyatı bugün saat 14.00 için yüzde 1200'e artarak 1.899 TL olarak belirlendi.Sektör yetkilileri 2013-2016 arasındaki 30.000 megavatt kurulu güç artışının yüzde 80 inin doğalgaz dışı santral yatırımlarının sağlandığını belirterek " Bu artış tek başına soğuk hava ve doğal gaz problemi ile izah edilemez." dediler.
    Kış mevsiminin etkisiyle konutlardaki doğalgaz tüketiminin artması ile doğalgaz santrallerinin elektrik tüketimi önceki gün yüzde 90 azaldı. Doğalgazda konutlardan gelen yoğun taleplerle günlük tüketim 205 milyon metreküpü aştı.Bu düzey Türkiye'nin doğalgaz alt yapısının sağlayacağı maksimum rakamı ifade ediyor.Enerji yönetimi 205 milyon metreküpten sonra kesinti programı uyguluyor. BOTAŞ önceki gün elektrik santrallerine doğalgazı yüzde 90 oranında kesti.
 
Kaynak :IHA
 


Diğer Haberler İçin Tıklayınız »